امروز: پنج شنبه ۸-خرداد-۱۳۹۹ / الخميس 06-شوال-1441 / Thursday 2020-May-28

مناسبت روز
پیام روز :

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین وثوقی امام جمعه محترم کمالشهر ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

خطبه اول :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ قال الله العظیم فی محکم کتاب الکریم

بسم اللّه الرحمن الرحيم

ارايت الذى يكذب بالدين (۱) فذلك الذى يدع اليتيم (۲) و لا يحض على طعام المسكين (۳) فويل للمصلين (۴) الذين هم عن صلاتهم ساهون (۵) الذين هم يراون (۶) و يمنعون الماعون (۷)

به نام خداوند رحمان و رحيم، (اى رسول ما) آيا ديدى آن كس (وليد مغيره ) را كه روز جزا را انكار كرد؟ (۱) اين همان شخص (بى رحم ) است كه يتيم را از در خود به قهر ميراند (۲) و كسى را بر اطعام فقير ترغيب نمى كند (۳) پس واى بر آن نمازگزاران (۴) كه دل از ياد خدا غافل دارند (۵) همانان كه (اگر طاعتى كنند) به ريا و خودنمايى كنند(۶) و ديگران را از ضروريات زندگى منع مى كنند (۷)

در ادامه هشدار های اخلاقی و تربیتی از منظر قرآن و روایات حضرات معصومین راجع به اهل نماز است که قرآن می فرماید : فويل للمصلين

یکی از چیزهایی که به زندگی نشاط و شادابی می دهد تربیت دینی و توجه به احکام الهی است مثل نماز ،  روزه ، حجاب ،  رعایت حلال و حرام الهی ،  رعایت محرم و نامحرم و …  نماز نماد دینداری است ، نماز اعتقاد و اعتماد و توکل بر خداست ،  نماز پناهگاه و جان پناه انسان محسوب می شود .

عده ای فکر می کنند که هشدار فقط برای افراد خلافکار است اما قرآن حتی برای اهل نماز هم هشدار می دهد …. نمی فرماید وای بر کسانی که اصلا نماز نمی خوانند و یا نخوانده اند ،  بلکه گفته شده وای بر کسانی که اهل نماز هستند اما در نمازشان ساهون (غافل ) هستند .

سهل انگاری نماز به این است که انسان راجع به اصل خود نماز بی تفاوت باشد به  نماز اهمیت ندهد نماز جز دغدغه زندگی انسان نباشد .

نکته دوم :  نماز اولین خاکریز در مقابل تهاجم دشمن است ؛  إِنَّ الشَّيْطانَ كانَ لِلْإِنْسانِ عَدُوًّا مُبِيناً شیطان قسم یاد کرد و دشمن آشکار انسان است که نگذارد انسان موحد باشد و با دین از دنیا برود ، در نگاه فرهنگ دینی انسان همواره با شیطان در حال جنگ است و اولین خاکریزی که ما را در برابر دشمن حفظ می کند ارتباط با خداست ، نماز خاکریز خط مقدم جبهه حق در برابر باطل است ، خط مقدم اول اگر محکم بود بقیه خطوط هم پابرجا است اما اگر خط اول شکسته شد دشمن به دل جبهه حق نفوذ می کند و موجب شکست می شود .

اگر حرمت نماز شکسته شود و نماز بی خاصیت شود بقیه ارزش ها هم یکی پس از دیگری بی خاصیت خواهد بود روایت است از امام صادق (ع) حضرت فرمودند : لاَ يَزَالُ اَلشَّيْطَانُ ذَعِراً مِنَ اَلْمُؤْمِنِ مَا حَافَظَ عَلَى اَلصَّلَوَاتِ اَلْخَمْسِ فَإِذَا ضَيَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ عَلَيْهِ وَ أَوْقَعَهُ فِي اَلْعَظَائِمِ

همواره شیطان از مؤمن در حال حراص است مادامی که یک فرد مسلمان نمازهای پنج گانه اش را در اول وقت بخواند و نمازش را به موقع بخواند اما اگر نمازها ضایع شود و به آن اهمیت داده نشود پررو می شود نفوذ پیدا می کند .

امام علی (ع) در روایتی فرمودند : الصلوة حصن من سطوات الشيطان

نماز قلعه و دژ محكمي است كه نمازگزار را از حملات شيطان نگاه مي دارد.

در عالم برزخ بعد از سوالات متعددی که راجع به پروردگار و دین و اعتقادات می پرسند راجع به نماز هم می پرسند .

نکته سوم : در رابطه با این حدیث نورانی شرایط قبولی نماز چیست ؟

اولین شرط قبولی نماز ، این است که انسان حق الناس برگردن نداشته باشد .

دومین شرط ،  رعایت حرام و حلال الهی می باشد .

سومین شرط ، در نماز باید با حضور قلب باشد و توجه اش به خداوند متعال باشد .

چهارمین شرط ، هر چند قلب و قالب در نماز باید رعایت شود ولی همان اسکلت نماز روی انسان عاقبت اثر می گذارد .

به پیغمبر اکرم (ص) گفتند که جوانی است که پشت سر شما نماز می خواند ولی خلاف نیز می کند با این جوان باید چگونه رفتار کنیم ؟ در روایت است که پیغمبر اکرم (ص) فرمودند : بگذارید نمازش را بخواند بلاخره یک روز همین نماز او را به راه می آورد .

پس اولا تهاجم دشمن را باید جدی گرفت ، دشمنی مثل شیطان که قسم یاد کرده است که روح نماز را از انسان بگیرد ، دوم ؛ راه مبارزه با دشمن و دشمن شناسی را بشناسد که راه دشمن شناسی چیست .

در سال گذشته آقا برای اجلاس نماز پیامی فرستادند ایشان فرمودند : خودتان را کشف بکنید مانند کسی که در صحرا دنبال آب می گردد وجود خودتان را حفاری بکنید نماز می گوید اگر سرزمین وجودت را حفاری بکنی زیر پایت آب است هر کس بیشتر خودسازی بکند به آب حیاط بیشتری دسترسی پیدا می کند چون نماز شخصیت واقعی را به ما نشان می دهد و کارخانه انسان ساز است و در عین حال هشدار قرآن را نیز باید انسان جدی بگیرد .

 

 

خطبه دوم :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ اَلصَّلوةُ قُربانُ کُلِّ تَقی

نماز وسیله تقرب هر انسان متقی است ، به وسیله نماز می فرمایند خودتان را به خدای متعال نزدیک بکنید نماز وسیله سعادت و عزت است .

در خطبه دوم چندتا تذکر است :

۱-سالگرد شهادت شهدای مؤتلفه شهید محمد بخارایی و یاران صدیقش که در عصر طاغوت حکومت ظلم را شکستند و به مبارزه با استبداد و استکبار برخواستند اینها جز السابقون بودند در عصری که قربت اسلام بود و لذا این شهدا با شهدای بعد از انقلاب فرقی می کنند  شهدایی که قبل از انقلاب با اخلاص و کمترین امکاناتی در برابر دشمنی که تا بن دندان مسلح بود با دست خالی مبارزه کردند ، یاد و نام این عزیزان را گرامی می داریم و علو درجات را برای این عزیزان و شهدا از درگاه خداوند مسئلت داریم .

۲-۱۵ شوال مصادف هستیم با شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا عموی والا مقام پیغمبر مکرم اسلام که در عصر بعثت جزو انسان های نادر فداکار در جبهه حمایت از رسول خدا بودند با همه وجود به استقبال پیغمبر آمد حمایت کرد دین خدا و رسول خدا را ،  و تا وقتی حمزه سید الشهدا زنده بودند کسی جرات نمی کرد به رسول خدا نزدیک بشود و ایشان را اذیت بکند ، در عصر هجرت هم باز در کنار پیغمبر بود وقتی که پیغمبر به مدینه آمد همراه پیغمبر به مدینه آمد و عاقبت در جنگ احد به درجه رفیع شهادت رسیدند ولذا پیغمبر فرمودند : هرکس به مدینه بیاید و سر قبر عمویم نرود فقد جفانی به من جفا کرده است .

در همین ۱۵ شوال وفات حضرت عبدالعظیم حسنی که معروف است به شاه عبدالعظیم را داریم ، امام هادی (ع)  فرمودند : هرکسی می خواهد به زیارت سیدالشهدا برود حضرت عبدالعظیم را زیارت بکند ، مَن زارَ عَبدالعَظیمِ الحَسَنی(ع) بِرِی کَمَن زارَ الحُسَین(ع) بِکَربَلا

۳- اشاره ای داشته باشم به سفر نخست وزیر ژاپن و همچنین وزیر امور خارجه آلمان که در این هفته اتفاق افتاد ، به کشور جمهوری اسلامی ایران سفر کردند این نشان از اقتدار جمهوری اسلامی است که دو قدرت اروپایی و آسیایی در ظرف یک هفته به ایران اسلامی باید بییایند .

و آن هم برای مذاکره و حامل پیام رئیس جمهورآمریکا بودند در این دیداری که نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری داشتند بسیار نکات ارزشمند و نکات کلیدی را مقام معظم رهبری اشاره فرمودند.

آقا اشاره فرمودند به آقای آبه نخست وزیر ژاپن وقتی که ایشان گفتند من حامل پیام ترامپ رئیس جمهور آمریکا حامل صلح برای شما هستم مقام معظم رهبری با دست اشاره فرمودند من برای ایشان پیامی ندارم و شایستگی و لیاقت پیام دادن را هم ایشان ندارند که من برای شخصی مثل ایشان پیام بدهم اما با شما حرفی دارم اساسا منش و روشی که مقام معظم رهبری اتخاذ فرمودند این روشی است که قرآن و اهل بیت به ما یاد دادند .

در روایت است التكبر مع المتكبر عبادة  در برابر آدم متکبر انسان باید تکبر داشته باشد و این تکبر هم عبادت است کسی که تا دیروز احساس قدرت می کرد لذا آقا فرمودند : من با اینگونه آدم اصلا حرفی ندارم .

این خود یک نوع تحقیر و بهترین شیوه ای است که قرآن می فرماید در برابر مستکبرین انسان باید اتخاذ بکند .

اما محتوای این پیام بحث مذاکره است ترامپ تقاضای مذاکره کرد آقا فرمودند : من در ترامپ و نه در دولت مردان آمریکا صداقتی را نمی بینم که بخواهیم با آنها مذاکره بکنیم .

نکته سومی که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند و هیچ انسان آزاده ای مذاکره زیر فشار را نمی پذیردموضوع دیگر  سلاح شیمیایی و کشتار جمعی است مقام معظم رهبری فرمودند : این فتوای شرعی شخص خود بنده است که استفاده از وسایل سلاح هسته ای را شخصا بنده حرام می دانم در حالی که بروید و ذرات خانه های آمریکا را نگاه بکنید هزاران هزار کلاهک هسته ای در انبار های خودشان دارند و از طرفی دیگر دنیا را زیر فشار قرار می دهند و به بهانه های واهی جمهوری اسلامی را متهم می کنند که اینها دنبال سلاح هسته ای هستند .

سلاح ما اندیشه جوانان ما و فریادهای  الله اکبر جوانان ما است که در ۲۲ بهمن ها است و روز قدس این جایگاه و این قدرت را نشان دادند .

تشکر می کنیم از ریاست محترم قوه قضاییه حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای رئیسی بیانه ای که اخیرا صادر فرمودند و ابلاغ کردند به تمام دادگستری ها نسبت با این موضوع که مسئولین جمهوری اسلامی باید دارایی های خودشان را شفاف اعلام کنند و در همین راستا مقام معظم رهبری فرمودند در اولین قدم از بیت و شخص بنده و بچه های من شروع بکنید بعد در ادامه سراغ سایرین بروید .

و تشکر می کنیم از امت خوب ما خصوصا عزیزانی که در فضای مجازی حمایت کردند از بحث آمران به معروف و ناهیان عن المنکر و تشکر می کنیم از سردار اشتری که ایشان فرمودند کسانی که در درون ماشین شخصی خودشان بدحجابی و بی حجابی را می خواهند ترویج بدهند این خودش جرم است و با آن برخورد خواهیم کرد .

و همچنین از راننده اسنپی که با آن دختر که درون ماشین به صورت بدحجاب ظاهر شده بود راننده به او تذکر داده بود و امیدواریم که مردم عزیزمان با نیروی انتظامی همکاری بکنند تا ریشه ظلم و بی حجابی و بدحجابی ریشه کن بشود انشاالله.