امروز: جمعه ۴-بهمن-۱۳۹۸ / الجمعة 29-جماد أول-1441 / Friday 2020-January-24

مناسبت روز
پیام روز :

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۸ تیر ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۸ تیر ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین وثوقی امام  جمعه محترم کمالشهر ۲۸ تیر ۱۳۹۸

خطبه اول :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ قال الله العظیم فی المحکم الکتاب الکریم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ ﴿۱﴾

واى بر كم‏فروشان (۱)

الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ ﴿۲﴾

كه چون از مردم پيمانه ستانند تمام ستانند (۲)

وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ ﴿۳﴾

و چون براى آنان پيمانه يا وزن كنند به ايشان كم دهند (۳)

أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ ﴿۴﴾

مگر آنان گمان نمى دارند كه برانگيخته خواهند شد (۴)

در مباحث گذشته عرض کردیم که هرجا کلمه ویل بکار می رود یعنی مواظب باشید آسیب و خطر نزدیک است و این به عنوان یک هشدار قرآنی است .

یکی از چیزهایی که زندگی پاک را مختل می کند و حیات طبیعی را گوناگون می کند ، هشدار های شدید خداوند متعال است که بندگان باید این هشدار ها را جدی بگیرند .

یکی دیگر از هشدار ها مربوط به سوره مطففین است که قرآن می فرماید : وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ

قرآن کریم و روایات  همانطور که راجع به پاک چشمی و پاک زبانی صحبت می کنند راجع به پاک دستی هم آیات و روایات بسیاری داریم .

پاک دست بودن فقط سرقت کردن نیست که اگر کسی سارق و دزد نبود ما بگوییم آدم پاک دستی است بلکه کم فروشی ، گران فروشی که ایجاد فساد  ، سلب امنیت و امانت در جامعه بکند فرق نمی کند ، غش در معامله باشد ، گران فروشی باشد  ، احتکار باشد همه اینها جز مصادق فساد محسوب می شود .

غالبا وقتی حرف از کم فروشی می شود ذهن انسان به سوی کسبه می رود  اولا : این جایگاه کسب و تجارت را از منظر قرآن و روایات باید ببینیم که چقدر اهمیت دارد و جایگاه این افراد از منظر روایات کجاست ؟  و وقتی که انسان شئونات  شخصیت خودش را متوجه باشد کمتر آلوده می شود و گناه می کند .

در جهان بینی اسلامی ما این یک مساله بسیار مهمی است که خصوصا افراد کاسب باید به آن توجه بکنند و از آن درس عبرت بگیرند و آن اینکه خداوند در سوره الرحمن آیه ۷ می فرماید : وَالسَّمَاءَ رَفَعَهَا وَوَضَعَ الْمِيزَانَ ﴿۷﴾

و آسمان را برافراشت و ترازو را گذاشت

خداوند هستی را بر اساس میزان آفریده است پس چرا بندگان خدا میزان را رعایت نمی کنند .

گاهی مراد ازمیزان سنجش  و نظم است ، و لذا قرآن در ادامه می فرماید : أَلَّا تَطْغَوْا فِي الْمِيزَانِ ﴿۸﴾

تا مبادا از اندازه درگذريد (۸)

وَأَقِيمُوا الْوَزْنَ بِالْقِسْطِ وَلَا تُخْسِرُوا الْمِيزَانَ ﴿۹﴾

و وزن را به انصاف برپا داريد و در سنجش مكاهيد (۹)

نکته دوم : همه بویژه کاسبان ما باید سعی بکنند دنبال رزق و روزی حلال باشند در روایات دارد :  الْعِبَادَةُ سَبْعُونَ جُزْءً أَفْضَلُهَا جُزْءً طَلَبُ الْحَلَال

عبادت هفتاد جزء است و بالاترین و بزرگ ترین جزء آن کسب حلال است .

فکرنکنیم که اگر خدایی نکرده جنسی را گران فروختیم بیشتر سود بردیم آدم زرنگی هستیم یا خیلی باهوش هستیم  در روایت است که امام صادق (ع) به شخصی به نام مصادف که یکی از یاران حضرت بود مبلغی پول دادند فرمودند : همراه تجار به سفر برود و کاسبی بکنید جنسی را خریده و به سمت مصر بردند نزدیک شهر که رسیدند دیدند کاروانی از شهر دارد خارج می شود از همدیگر درباره اوضاع و احوال بازار سؤال کردند کاروانیان گفتند که جنسی که شما دارید در شهر مشتری فراوانی دارد ، کاروان باهم متفق القول شدند که وقتی وارد شهر شدند جنسشان را ارزان نفروشند جنس را با سود بالا فروخت و وقتی برگشت محضر امام صادق (ع) با پول بیشتر از آنچه که امام داده بود شروع کرد تعریف کردن ، حضرت اصل پول خودشان را برداشتند و بقیه را برگرداندند به مصادف و فرمودند این پول به درد زندگی ما نمی خورد .

یا مصادف مِجاهدَةُ السُّيوفِ اَهْوَنُ مِنْ طَلَبِ الحلال

ای مصادف شمشیر زدن در راه خدا آسان تر است از طلب روزی حلال

نکته سوم : خداوند برای افراد کم فروش و محتکر و کسانی که غش در معامله می کنند وعده جهنم داده است .

نکته چهارم  : با قسم و دروغ نباید معاملات را حرام  کرد امام صادق (ع) فرمود : تاجری که می خواهد با قسم خوردن اموالش به فروش برود این شخص گرفتار لغو شده و کار درستی نیست و کراهت شدیدی دارد .

نکته پنجم : قرآن می فرماید : اگر مردم به یک کلمه توجه داشته باشند نه کم فروشی می کنند نه گران فروشی می کنند نه احتکار و تقلب اگر احتمال بدهند که حساب و کتابی وجود دارد .

نکته ششم : یکی از ویژگی های سبک زندگی ترویج فرهنگ قناعت است اگر کسی قانع باشد دیگر بی عدالتی نمی کند ، بی انصافی نمی کند .

نکته هفتم : اسلام فرموده : الفقه ثم المتجر ،  اگرکسی می خواد وارد تجارت بشود اول باید احکام تجارت را بیاموزد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خطبه دوم :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ در روایت است از امیرالمؤمنین (ع) که حضرت فرمودند : مفتاح الکرم التقوی ، تقوا کلید کرامت است .

هرکسی که می خواهد به کرامت برسد باید تقوا داشته باشد .

در خطبه دوم چندتا تذکر است :

در ماه ذی القعده هستیم ، ماه ذی القعده یعنی ماه امام رضا (ع) ماهی است که باید انسان دلش را گره بزند به وجود حضرت ثمن الحجج علی بن موسی الرضا (ع)

۱-در ۲۳ ماه ذی القعده زیارت مخصوص حضرت رضا (ع) را داریم ، سفارش شده اگر کسی می تواند از نزدیک برود به زیارت امام رضا و اگر موفق نشد از راه دور زیارت مخصوص امام رضا (ع) را قرائت بکند .

از پیامبر عظیم الشان اسلام سفارش شده فرمودند : پاره تن من در طوس دفن می شود و کسی که امام رضا را زیارت بکند گناهانش ریخته می شود و آمرزیده می شود کسی که امام رضا (ع) را زیارت بکند غم از دل او رفع می شود مشکل انسان حل می شود .

از امام جواد (ع) سؤال شد که آیا زیارت سیدالشهدا افضل است یا زیارت امام رضا (ع) ، امام جواد (ع) فرمودند زیارتی پدرم امام رضا افضل است .

امام جواد (ع) فرمودند : همه گروه ها و فرق ها به زیارتی امام حسین می روند اما تنها شیعه ناب ۱۲ امامی به زیارت امام رضا (ع)می رود .

روایت دیگر است که می فرماید : من زارنی فی القربه زرته فی الحفره

هر کس در غربت به زیارت من امام رضا (ع) بییاید وقتی که جسمش را داخل حفره یعنی قبر میکنند من به زیارت او می آیم .

هر کس به زیارت امام رضا (ع) برود ، َالَ الرِّضَا (ع) مَنْ زَارَنِي عَلَى بُعْدِ دَارِي أَتَيْتُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِي ثَلَاثِ مَوَاطِنَ حَتَّى أُخَلِّصَهُ مِنْ أَهْوَالِهَا إِذَا تَطَايَرَتِ الْكُتُبُ يَمِيناً وَ شِمَالًا وَ عِنْدَ الصِّرَاطِ وَ عِنْدَ الْمِيزَانِ

امام رضا عليه السّلام فرمود: هر كس مرا در غربت زيارت كند روز قيامت در سه جا نزد او خواهم آمد تا از ترس هاى آن ‏جا نجاتش دهم:

۱-هنگامى كه نامه ‏هاى اعمال مردم از راست و چپ به پرواز درآيد

۲- نزد صراط

۳- نزد ميزان.

نکته دوم : گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور در آستانه چهلمین سال برگزاری نماز جمعه خدمت معظم له رسیدیم که باید عرض بکنم ۵ مرداد در سال ۱۳۵۸ به فرمان امام حکمی صادر شد به مرحوم آیت اله طالقانی که اولین نماز جمعه را ایشان در کشو اقامه کردند و تا به امروز ۴۰ سال از اقامه نمازجمعه درکشور عزیز ما می گذرد .

بیش از ۹۵۰ جایگاه نماز جمه درکشور داریم ، آقا از روز اول که بیانات بسیار مهمی را برای این مجموعه بیان فرمودند یک بخش از آن را اختصاص دادند به خود نماز جمعه ، ائمه جمعه ،  جایگاه نماز جمعه  اهمیت این جایگاه توصیه های داشتند و یک بخش هم در مسائل بیرون از مرزهای خودمان و امور سیاسی اشاره فرمودند ، تنها اجتماعی که با ذکر خدا شروع می شود نماز جمعه است ما اجتماعات فراوانی در سراسر کشور داریم ولی تنها اجتماعی که با ذکر خدا مردم در آن جمع می شوند نماز جمعه است .

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۹﴾

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد چون براى نماز جمعه ندا درداده شد به سوى ذكر خدا بشتابيد و داد و ستد را واگذاريد اگر بدانيد اين براى شما بهتر است (۹)

از دیگر نماز ها با این تعبیر نام برده نشده است ولی یک شرط دارد و آن هم این است که اگر شما بدانید که چقد ثواب دارد .

مقام معظم رهبری ازنماز جمعه به قرارگاه یاد کردند بعد فرمودند : فرمانده این قرارگاه شخص امام جمعه است قرارگاهی است که باید مواظب و مراقبت کند از اعتقدات مردم برای اینکه  در طول هفته اعتقادات مردم مورد هجوم قرار می گیرد ایمان و اخلاق مردم ، حجاب جامعه ، امنیت فرهنگی و سیاسی مردم و این سنگر نماز جمعه است که از ایمان مردم و اعتقادات مردم دفاع می کند  و لذا مقام معظم رهبری فرمودند : امام جمعه فرمانده است و فرمانده این قرارگاه است ، باید در برج مراقبت بنشیند و از تریبون نماز جمعه اعتقادات و فرهنگ مردم را رصد بکند .

بحمداله در طول ۴۰ سال کارکردهای نماز جمعه و نقش نماز جمعه کارکرد هایش را نشان داده در همین راستا نکته دومی که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرمودند به حوادث روز بود :

اولا : راجع به پررویی اروپایی ها اشاره فرمودند : آقا فرمودند : اینها به ما می گویند چرا شما تعهدات خودتان را زیر پا می گذارید شما قرا بود یازده تعهد به جموری اسلامی داده بودید به هیچ کدام پایبند نبودید .

انشاالله به فضل الهی ملت عزیزمان اقتدار خودشان را نشان داده و باز هم بعد از این نشان خواهد داد این ملت ملتی نیست که از دیگری خط بگیرد و ببیند که اربابان دنیا چه می خواهند بگویند .

نکته سوم : مقام معظم رهبری از دولت خبیث انگلیس به خباثت یاد کردند و آن ها را خیانتکار نامیدند .

به شما مردم عزیز  بزرگوار عرض بکنم امروز هم سیل نزولی قیمت ها که در بازار مسکن ، ارز ، اتومبیل و کالاهای لوکس می بینید حاکی از روی کرد دو جریان در کشور است .

اول : مسئله قاطعیت و صلابت قوه قضاییه  ما تشکر می کنیم از ریاست محترم قوه قضایه جناب آقای رئیسی

دوم : ضرب و شصت مقاومت به متجاوزان است واقعا هر وقت این دو به میدان آمدند مردم ما احساس امنیت و آرامش کردند .

ملت ما هم انتظاراتی از مسئولین دارند که در محافل و مجالس که وارد می شوند چه در داخل و چه در خارج اگر مصاحبه ای می کنند با اقتدار حرف بزنند با پشتوانه این ملت و خدایی نکرده دو پهلو حرف نزنند که دشمن حس بکند ته دل مسئولین ما خالی است ، خصوصا در بحث برجام با اقتدار صحبت بکنند .